Resultat


2019


#

Class

Team

Time

Captain

Member

8

Men

Berotec

2:40:28,000

Roger Sjösten

Michael Brandt


106

Men

SS Gubblungan

2:46:01,318

Kalle Zidén

Erik Zidén


81

Men

Kråkmora Holmar

2:46:22,000

Gabriel Östlund

Felix Östlund


3

Men

Team Envol Giorgi-Ridolfi

2:52:15,569

Bertrand Giorgi

Matteo Ridolfi


2

Men

Team Gaylo

2:52:18,000

Per Widemar

Marcus Söderström


5

Men

Team Hubbo

2:52:52,569

Magnus Jirlind

Markus Lund


7

Men

Team Swimshop.se

2:53:18,000

Erik Rosenborg

Stefano Prestinoni


95

Men

Team Sigma

2:54:25,988

Martin Granelund

Frans Lundin


124

Men

Piranha

2:55:40,000

Ivan Shchipunov

Aleksey Moisenenko


116

Men

Stockholm City Triathlon

2:55:55,988

Donato Campanini

Andrew Maclean


642

Solo

Niels Grote Beverborg

2:56:28

Niels Grote Beverborg


31

Mix

Rödluvan och vargen

2:56:49,988

Nina Ellmark

Pär Kristoffersson


92

Men

Västerås Swimrun

2:57:35,000

Henrik Danielson

David Jutterström


27

Women

The Johannika

3:00:34,000

Annika Westin

Johanna Paulsson


10

Men

Kirin Racing #2

3:00:59,000

Jonas Jarlmark Näfved

Fredrik Jansson


6

Men

Supercompensation

3:05:22,000

Aleksandrs Scedrovs

Valentins Scedrovs


102

Men

Team Swimshop

3:06:27,000

Daniel Karlsson Engdahl

Magnus Andreasson


1

Men

J-C & JN

3:06:47,000

Johan Nordlund

Magnus Sternbrink


645

Solo

Jan Karlsson

3:06:48

Jan Karlsson


151

Men

NoNameSwimRun

3:07:12

Bernt Spielberger

Henrik Stigberg


153

Men

Shark fin runners

3:07:23,000

Oliver Schalk

Peter Fhinn


325

Mix

Jellyfish Terror

3:07:45,000

Robin Nordgren

Maria Basova


53

Men

Team Pelikan

3:08:12,000

Robert Grenmark

Mats Thorén


326

Mix

Dragkampen

3:08:25,000

Maria Hammarling

Fredrik Zetterblom


119

Men

Multisport Club SPB

3:12:04,000

Ilya Brenayzen

Aleksandr Mochalov


29

Women

Arksouls

3:12:07,000

Helen Wikmar

Isabella Hedberg


28

Women

Fast n furious 

3:12:36

Anna Sporrong

Johanna Engström


65

Men

Hippocampes

3:12:45,000

Christophe Duval-Kieffer

Francois Barou


327

Mix

PERKA

3:13:03

Per Sydner

Karolina Sydner


115

Men

Human Ambition 

3:14:16,988

Tobias Larsson

Johan Holgersson


99

Men

Bestefar og jeg

3:14:42,000

Alexander Persson

Svante Berg


58

Men

IK-Stym

3:17:25,000

Conny Wennberg

Daniel Espelund


304

Mix

Nydala Swimrunsällskap 

3:18:05,000

Cecilia Koskinen Holm 

Martin Båtsman


383

Mix

Fall Into Swimrun

3:18:33,000

Michal Stajniak

Katarzyna Bogdanska


70

Men

Lundqvist & Olsson

3:19:23,000

Jon Lundqvist

Jesper Olsson


324

Mix

Team Fejan Outdoor

3:19:56,000

Mats Vidinger

Therse Björkstrander


93

Men

Class of -95

3:20:51,000

Edvin Simmingsköld

Ola Stadig


91

Men

Team GO

3:21:42,000

Oscar Flacké Jacobson 

Gustav Dahlberg


26

Women

TwinnyDip

3:22:45,000

Ka Fai Natalie Wong

Yee Fai Valerie Wong


201

Women

Team Starka Systrar

3:23:32,000

Annica Sahlqvist

Marie Anderzén


87

Men

Team SR1

3:23:43,000

Daniel Edwall

Krister Källén


332

Mix

Helgasjön allstar

3:24:25,000

Gustav Sjöholm

Hanna Carmwall


61

Men

Team Andersson

3:24:52,000

Christer Andersson Andersson

Gustav Andersson


67

Men

Ingen Ångest 

3:34:19,000

Joakim Bengtsson

Anders Sundholm


158

Men

Team Tigerbalsam

3:34:25,000

Magnus Nilsson Vall

Pär Skoglund Finquist


108

Men

Team Majoritetsinvalda 

3:34:47,000

Adam Nylin

Anton Svensson


120

Men

Team We could win if we wanted to

3:34:57,000

Tobias Wiren

Douglas Lansky


129

Men

Team swimshop.se Motion

3:35:48,000

Marcus Ahlström

Joakim Ohlsson


52

Men

Southern Swimmers

3:36:05,000

Andrew Hurford

William Swallow


130

Men

CCC500

3:36:28,000

Jonas Albäck

Mattias Forsberg


78

Men

LaMa

3:43:05,000

Mats Olsson

Lars Bruksås


648

Solo

Petter Bogren

3:49:07,000

Petter Bogren


318

Mix

Svaton/Tolf

3:49:11,000

Louise Svaton 

Robert Tolf


641

Solo

Tough Alex

3:49:14,000

Alexey Ovod


208

Women

Glädjeskuttarna

3:50:25,000

Christine Andersen

Gisela Persson


63

Men

Los Toros Elasticos

3:50:49,000

Pablo Schneiter

Ernst-Heinrich Schiebe


51

Men

Hairy Dogs

3:51:16,000

Mark Statter

Damien Croxton


34

Solo

Kiwis. 

3:51:34,000

Richard Gifford 


68

Men

HermanDahl

3:51:46,000

Kenneth Dahl

Johan Hermansson


76

Men

Team HalTe

3:52:15,000

David Halldén

Markus Täkte


306

Mix

Team Guppy

3:52:36,000

Angelica Lervik 

Viktor Johansson 


66

Men

Team Orbiant

3:53:01,000

Martin Nilsson Nilsson

Peter Bergermark


379

Mix

Du4vilazen

3:53:56,000

Kristin Ekblom

Oskar Elliot 


331

Mix

Late bloomers

3:56:02,000

Jonas Littorin

Anneli Linderson


210

Women

Team Salt Lake

3:56:13,000

Helena Årstein

Therese Jergmar


647

Solo

GeO

3:56:29,000

Georgi Olentsenko


126

Men

Combat MS

3:56:43,000

Patric Tengblad

Fredrick Piehl


152

Men

Staffans Stollar

3:59:58,000

Cristian Franzén

Daniel Fridenäs


160

Men

Caballos Blancos

4:00:25,000

Lars Johansson

Niklas Hillbom


84

Men

Team Håffligsmåjet

4:02:20,000

John Petter Strand

Eivind Glærum


89

Men

Mudskippers

4:03:45,000

Otto Montell

Christian Nyberg


150

Men

Öttila the Hun - Swimrun Hungary

4:04:05,000

Erno Kiss

Gyorgy Huszti


321

Mix

Team Åskledarna

4:04:20,000

Marcus Linder

Sandra Öhrström


380

Mix

Team CornerGaard powered by Wolff-Wear

4:04:20,000

Peter Deneergaard

Monique Stalås Hörnsten


96

Men

The CB’s

4:05:22,000

Carl Bergdahl

Christoffer Bäckman


154

Men

Team Gripen

4:05:28,000

Rasmus Johansson

David Didriksson


71

Men

Eliasson Brothers

4:05:50,000

Leif Eliasson 

Bengt Eliasson


204

Women

Bandicoot

4:06:34,000

Linnea Pettersson

Nicole Papachristou Thulin


110

Men

Bumbibjörnarna

4:06:55,000

Fredrik Klevmarken

Anton Hägerstrand


646

Solo

Carl Sundberg

4:07:29,000

Carl Sundberg


56

Men

The Brothers Watson

4:07:40,000

Ian Watson Watson

Philip Watson


94

Men

CAAT Men Do

4:07:40,000

Richard Farron 

Ian Leigh


366

Mix

I vått och torrt

4:08:20,000

Ingrid Harris

Martin Harris


90

Men

Team Hellzén

4:08:55,000

Patrik Hellzén

Fredrik Hellzén


73

Men

Team Bassetrold

4:10:13,000

Thomas Jakobsen

Sender Clausen


644

Solo

Pär Wickström

4:12:20,000

Pär Wickström


4

Men

zero-zero

4:16:04,000

Mikhail Sytyy

Kirill Batarin


109

Men

Men at work

4:17:30,000

Pål Vegard Hagen

Arne Tømmervold


60

Men

Team Tola

4:20:11,000

Tomas Brännvall

Torbjörn Neby


69

Men

Team Johnny

4:21:31,000

David Björck

Christophe Chieux


114

Men

Undone Tribe

4:21:35,000

Björn Lindkvist

Fredrik Greberg


649

Solo

Sommarro

4:22:40,000

Daniel Måhl


381

Mix

Carpe Diem

4:25:59,000

Enrique Figallo

Lucas Scridelli


312

Mix

nordisch by nature

4:27:20,000

Christina Heeser

Stefan Heeser


72

Men

Silver Jackals

4:30:01,000

Xavier Le Meut

Marc Fortier Beaulieu


212

Women

Shiny Finns

4:35:55,000

Johanna Väisänen

Jaana Sandqvist


54

Men

Team PolEst Swimrun

4:37:25,000

Rikard Johansson

Stefan Przygoda


305

Mix

F&B

4:39:27

Filip Schöllin

Beatrice Palmgren


74

Men

Stromtechs

4:40:07,000

Robin Langdon

Stuart Smith


97

Men

Pretty Boys

4:44:11,000

Jonas Angleflod

Mats Carlsson


86

Men

Fleetwood MacFlurry

4:45:20,000

Kim Hansson

David Adler


643

Solo

Ulrica Lindunger 

4:47:23,000

Ulrica Lindunger 


77

Men

Team 200 kg

4:48:18,000

Martin Gustafsson 

Rickard Kanon 


368

Mix

Team Skönheten och odjuret

5:18:06,000

Mårten Axelsson

Maria Resebo


Mer detaljerade resultat

Stockholm Swimrun 2019

Stockholm Swimrun 2018

Stockholm Swimrun 2017